تیم تهران تیونینگ در این مقاله قصد دارد در مورد  کروز کنترل و سیستم های آن مطالبی را منتشر کند اگر شما هم دوست دارید بدانید که این ابزار قدرتمند به چه صورت کار میکند با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از کارایی این سیستم شگفت زده شوید

کروز کنترل
تهران تیونینگ

کروز کنترل چیست و چه کاری انجام میدهد؟

طبق تحقیقات انجام شده، سیستم تنظیم سرعت بار ذهنی راننده را کاهش می دهد. خستگی را کاهش می دهد و راحتی رانندگی در مسافت های طولانی را افزایش می دهد. کروز کنترل نیز برای جلوگیری از نقض سرعت خوب است. در مقابل وسوسه افزایش سرعت خودرو مقاومت می کند.

خوشبختانه در این مقاله می توانید هر آنچه را که باید در مورد کروز کنترل بدانید را بیاموزید. در این مقاله قدرتمند قصد دارید به سرعت یاد بگیرید که سیستم تنظیم سرعت در یک وسیله نقلیه چیست، چگونه کار می کند و چند نوع دارد.

فهرست مطالبی که در این مقاله میخوانید
کروز کنترل در خودرو چیست؟
سیستم تنظیم سرعت چگونه کار می کند

انواع کروز کنترل
1. سیستم تنظیم سرعت معمولی
2. سیستم تنظیم سرعت تطبیقی
3. سیستم تنظیم سرعت پیشگو یا نیمه خودکار

کروز کنترل در خودرو چیست؟

کروز کنترل که با نام های سیستم تنظیم سرعت یا کروز خودکار نیز شناخته می شود، سیستمی است که به شما امکان می دهد بدون نگه داشتن پا روی پدال گاز، خودرو را در سرعت ثابت نگه دارید. از نظر فنی، این یک ویژگی الکترونیکی است که تنظیمات خودرو را مجددا برنامه ریزی می کند تا بدون توجه به فشار دادن و نگه داشتن پا روی پدال گاز، خودرو را در سرعت ثابت نگه دارد.

این نوعی رانندگی در حالت خلبان خودکار است. با در دست گرفتن کنترل بدنه دریچه گاز، به طور خودکار سرعت ثابت خودرو را کنترل می کند. کروز کنترل در خودروهایی وجود دارد که دارای سیستم درایو با سیم هستند که در آن بدنه دریچه گاز کنترل شده الکترونیکی توسط یک کامپیوتر سیستم تنظیم سرعت دستکاری می شود. کامپیوتر سیستم تنظیم سرعت یک کامپیوتر کوچک است که در زیر کاپوت یا در کابین پشت داشبورد نصب می شود.

در بدنه دریچه گاز اتصال مکانیکی اولیه، از دو کابل برای عملکرد سیستم تنظیم سرعت استفاده می‌شود، یک کابل به پدال گاز می‌رود و کابل دوم به محرک خلاء می‌رود تا بدنه دریچه گاز را برای کروز کنترل کار کند.

این محرک خلاء کابل متصل به پدال گاز را نیز می کشد و شیر پروانه ای گاز را فعال می کند. سیستم‌های کروز کنترل مدرن دارای ویژگی حافظه هستند که به این معنی است که آخرین باری که سیستم سیستم تنظیم سرعت لغو شده است را به یاد می‌آورد.

با ضربه زدن روی دکمه RES می توانید سرعت لغو شده قبلی را از سر بگیرید. با سیستم سیستم تنظیم سرعت فعال، می توانید با فشار دادن پدال گاز، سرعت خودرو را نادیده بگیرید. اما هنگامی که پا را از روی پدال گاز بردارید، کروز کنترل سرعت را کاهش می دهد تا به آخرین سرعت تنظیم شده برسد.

این یک هشدار است
برخی از خودروها با سیستم کروز کمتر از سرعت مشخصی درگیر نمی شوند، معمولاً کمتر از 40 کیلومتر در ساعت یا 25 مایل در ساعت.

کروز کنترل چگونه کار می کند؟

کروز کنترل یک سیستم الکترونیکی است که ماشین شما را در سرعت ثابت نگه می دارد. هنگامی که در حال رانندگی هستید با فشار دادن دکمه کروز کنترل ON فعال می شود. هنگامی که سیستم تنظیم سرعت فعال می شود، دریچه گاز را به صورت الکترونیکی دستکاری می کند تا سرعت مورد نظر را حفظ کند.

سیستم تنظیم سرعت دارای یک دسته دکمه است که گاهی اوقات روی فرمان یا برف پاک کن یا ساقه چرخش شیشه جلو قرار می گیرد یا ساقه جدا شده برای تنظیم سرعت و افزایش یا کاهش سرعت خودرو است.

سیستم تنظیم سرعت می‌تواند با زدن یک دکمه سرعت یا سرعت خودرو را 1 کیلومتر در ساعت یا 1 مایل در ساعت (بسته به شرکت سازنده خودرویی که از آن استفاده می‌کند) افزایش دهد. روی دکمه ده بار ضربه بزنید تا 10 کیلومتر در ساعت یا مایل در ساعت سریعتر بروید.

کروز کنترل تطبیقی ​​نسخه بهبودیافتهسیستم تنظیم سرعت معمولی است. ویژگی های زیادی دارد؛ سرعت تنظیم شده را نگه می دارد و همچنین سرعت ماشین را به طور خودکار افزایش یا کاهش می دهد. اگر وسیله نقلیه دیگری را در مقابل شما تشخیص دهد و فاصله پشت خودروی جلویی شما را حفظ کند، سرعت خودرو را کاهش می دهد. حتی با اعمال ترمز خودرو را به حالت توقف می رساند.

انواع کروز کنترل

در زیر سه نوع سیستم تنظیم سرعت آورده شده است.

سیستم تنظیم سرعت معمولی
کروز کنترل تطبیقی
سیستم تنظیم سرعت پیشگو یا نیمه خودکار

معمولی

کروز کنترل معمولی یا استاندارد نوعی از سیستم کروز کنترل است که تمامی امکانات به جز افزایش یا کاهش سرعت به صورت خودکار را دارد.سیستم تنظیم سرعت معمولی سرعت را به صورت دستی تنظیم، لغو، از سرگیری، افزایش و کاهش می دهد.

اما در صورت برخورد با خودروی دیگری که روبروی شما باشد، سرعت خودرو را به صورت خودکار کم و زیاد نمی کند. خودرو برای کاهش یا افزایش سرعت خودروی جلوتر از شما را حس نمی کند، زیرا هیچ دوربین یا راداری در جلوی خودرو نصب نشده است.

تطبیقی

سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​از یک سیستم دوربین یا یک سیستم رادار یا لیزر نصب‌شده روی دماغه در جلوی خودرو استفاده می‌کند که معمولاً تا فاصله 200 متری خودروی جلوی شما را تشخیص می‌دهد.

کروز کنترل پیشگو یا نیمه خودکار

سیستم تنظیم سرعت پیش بینی یا نیمه خودران تمام ویژگی هایی را دارد که یک سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​دارد. دارای یک ویژگی اضافی GPS برای کمک به فرمان با استفاده از هدایت لاین است. جی پی اس ماشین را در مورد شرایط جاده مانند شیب، پیچ، راهنمایی می کند تا ماشین را به طور خودکار کند یا متوقف کند.

چگونه از کروز کنترل استفاده کنم (5 مرحله): راهنمای مبتدی | استاد در 3 دقیقه 

هشدار!، طبق تحقیقات، کروز کنترل ممکن است از سرعت زیاد جلوگیری کند، اما زمان واکنش را کاهش می دهد.

استفاده از کروز کنترل ممکن است به شما اجازه دهد از محدودیت سرعت پیروی کنید اما خواب آلودگی را در هنگام رانندگی افزایش می دهد. به همین دلیل لازم است در زمانی که دچار خستگی هستید ازسیستم تنظیم سرعت استفاده نکنید.

اگر نحوه استفاده از سیستم تنظیم سرعت را نمی دانید، در اینجا نحوه اعمال سیستم تنظیم سرعت در حین رانندگی آورده شده است

سیستم کروز کنترل تطبیقی، با توقف و حرکت، و کار چیست | راهنمای رها کردن فک 

طبق تحقیقات انجام شده، کروز کنترل تطبیقی ​​با صرف توجه کمتر به رانندگی به شما آرامش می دهد. سرعت رانندگی ثابت را حفظ می کند و همچنین سرعت ماشین را به طور خودکار افزایش یا کاهش می دهد. این به راننده کمک می کند تا انرژی کمتری را در حین تعقیب ماشین دیگری در جلوی ماشین شما صرف کند تا راننده روی ترافیک اطراف ماشین متمرکز بماند.

اگر می خواهید در مورد سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​بیشتر بدانید، خوشبختانه این صفحه برای شما مناسب است. در این مقاله قدرتمند، به سرعت یاد خواهید گرفت که سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​چیست، سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​با توقف و حرکت چیست وسیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​چگونه کار می کند به زبانی قابل فهم.

سیستم  تطبیقی ​​چیست؟

کروز کنترل هوشمند، سیستم فعال، سیستم خودکار، سیستم تنظیم سرعت راداری، یا کروز کنترل پویا نیز نامیده می شود.

کروز کنترل تطبیقی ​​(ACC) یک نسخه پیشرفته از سیستم سرعت معمولی است که با اضافه کردن سرعت و کاهش سرعت خودرو به طور خودکار سرعت خودرو را ثابت نگه می‌دارد تا فاصله مناسبی با خودروی جلوی خودروی شما حفظ کند.

این شبیه به سیستم معمولی برای حفظ سرعت ثابت است، اما بر خلاف سیستم معمولی، به طور خودکار سرعت ماشین را افزایش یا کاهش می دهد تا فاصله ایمن با ماشین جلوتر از ماشین شما حفظ شود. کروز کنترل تطبیقی ​​شکلی هوشمند از کروز کنترل است که به طور خودکار سرعت خودرو را در ارتباط با خودروی پیش روی شما افزایش و کاهش می دهد.

کامپیوتر ماشین را دوباره برنامه ریزی می کند تا فاصله زمانی تقریباً 2 یا 3 ثانیه را پشت سر ماشین دیگری جلوتر از ماشین شما حفظ کند. سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​دارای ویژگی جلوگیری از برخورد است. با تولید یک سیگنال صوتی یا حتی با تکان های کوتاه ترمز یا چراغ های هشدار «Brake Now» که روی پانل ابزار ظاهر می شوند، در مورد برخورد احتمالی رو به جلو به شما هشدار می دهد.

کروز کنترل تطبیقی ​​از حسگرهای آینده نگر متصل به کامپیوتر مانند رادارها، لیزرها یا دوربین‌ها استفاده می‌کند تا جاده پیش روی شما را تا 500 فوت (150 متر) در خط شما برای ترافیک تجزیه و تحلیل کند. این سنسورها در پشت جلوپنجره جلو یا زیر سپر جلو قرار دارند که میزان نزدیکی یک خودرو به خودروی دیگر را اندازه گیری می کند.

این سنسورها به ماشین اجازه می‌دهند تا سرعت ترافیک جلوی ماشین شما را تشخیص دهد. اگر با خودروی آهسته برخورد کردید، کروز کنترل تطبیقی ​​با رها کردن پدال گاز یا فشار دادن ترمز برای توقف کامل خودرو، سرعت خودروی شما را کاهش می‌دهد و هنگامی که جاده‌ها صاف می‌شوند، دوباره به سرعت از پیش تعیین‌شده شتاب می‌دهند.

فاصله نسبی، سرعت خودرو را در لاین شما حس می کند و آنها را با هم محاسبه می کند تا به استراتژی کنترل سرعت خودرو نزدیک شود. اگر چندین اتومبیل در مسیر شما جلوتر از اتومبیل شما وجود داشته باشد، سنسور تصمیم می گیرد که کدام اتومبیل باید سوار شود.

کروز کنترل تطبیقی ​​با Stop And Go چیست؟

کروز کنترل تطبیقی ​​هر ساله با انجام تنظیماتی در این فناوری که رانندگی راحت و آسان‌تر می‌کند، در حال پیشرفت است. دارای یک ویژگی پیشرفته جدید برای توقف کامل خودرو و بازگشت خودکار به سرعت از پیش تعیین شده است.

بر خلاف کروز کنترل معمولی که تقریباً بالای 40 کیلومتر در ساعت یا 25 مایل در ساعت فعال می شود، کروز کنترل تطبیقی ​​با توقف و حرکت نیز می تواند زیر 40 کیلومتر در ساعت یا 25 مایل در ساعت فعال باشد، می تواند کاملاً ماشین را متوقف کند و به عقب برگردد. یک بار دیگر به سرعت از پیش تعیین شده

سیستم سرعت تطبیقی ​​با توقف و حرکت می‌تواند سرعت ثابتی را بدون اینکه راننده پا را روی پدال گاز نگه دارد، حفظ کند. حتی اگر خودروی دیگری را در جلوی خود تشخیص دهد، خودرو را به حالت توقف کامل می‌رساند و خودرو را مجدداً شتاب می‌دهد تا به صورت خودکار سرعت از پیش تعیین شده را تنظیم کند.

با این حال، اگر خودرو بیشتر متوقف شود، می تواند غیرفعال شود، باید به صورت دستی سیستم سرعت تطبیقی ​​را دوباره فعال کنید. سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​با ویژگی توقف و حرکت، رانندگی را آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند. خوب است، به خصوص برای ترافیک توقف و حرکت.

نکته :
کروز کنترل تطبیقی ​​ممکن است سرعت خودرو را کاهش دهد و حتی ممکن است هنگام رانندگی در پیچ‌ها، پیچ‌ها یا پیچ‌ها به دلایل پایداری، ترمز را فشار دهد، اگرچه هیچ خودرویی جلوتر از خودروی شما را تشخیص نمی‌دهد.

کروز کنترل تطبیقی ​​چگونه کار می کند

کروز کنترل تطبیقی ​​بر اساس ورودی‌های حسگر مانند رادار، لیزر یا دوربین کار می‌کند که جاده را برای ترافیک جلوی ماشین شما اسکن می‌کند. سنسورها ورودی را به کامپیوتر سیستم تنظیم سرعت می‌دهند، که فاصله ماشین یا هر جسم جلوی ماشین شما را اندازه‌گیری می‌کند، سپس سرعت را نسبت به ماشین یا هر چیزی جلوتر از ماشین شما محاسبه می‌کند.

اگر سنسور خودروی کندتر را در جلوی خودروی شما تشخیص دهد، سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​به طور خودکار سرعت خودرو را کاهش می‌دهد یا حتی برای توقف خودرو ترمز می‌گیرد و در صورت اجازه ترافیک، خودرو را دوباره به سرعت از پیش تعیین‌شده شتاب می‌دهد.

اگر سنسور بیش از یک خودرو را شناسایی کند، به طور خودکار یک خودرو را برای ردیابی انتخاب می کند. هنگامی که راننده کروز کنترل تطبیقی ​​را فعال می کند، چراغ ها را در پانل ابزار نشان می دهد. هنگامی که سیستم تنظیم سرعت تطبیقی ​​روی سرعت دلخواه تنظیم شد، می‌توانید فاصله بین خودروی خود و خودروی قبلی را نیز بر حسب متر یا ثانیه تنظیم کنید.

سپس سیستم تنظیم سرعت سرعت خودرو را با کاهش یا افزایش سرعت خودرو برای حفظ فاصله ایمن کنترل می کند.

این یک اطلاعات است
سنسورهای رادار کروز کنترل تطبیقی ​​با برد تقریباً 500 فوت (150 متر) جاده جلوتر از اتومبیل شما را رصد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button