مجله آموزشی

مانیتور ماشین و آینده سیر تکاملی آن

مانیتور ماشین

مانیتور ماشین و آینده سیر تکاملی آن

اندازه مانیتور ماشین در چند سال گذشته و همچنین تعداد نمانیتور ماشین افزایش یافته است. رشد سریع در خوشه های ابزار مبتنی بر نمایشگر. نمایشگرهای کنترل گرما، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)؛ آینه های نمایشگر دیجیتال (هم نمای عقب و هم نمای جانبی)؛ نمایش مسافران؛ و نمایشگرهایی که تقریباً هر سطحی را می پوشانند، تجربه کاربری داخل کابین را به یک تجربه دیجیتالی همه جانبه با تمرکز بر ارائه اطلاعات معنادار به راننده و محتوای سرگرمی به سرنشینان تبدیل کرده است.

تنها با نگاهی به خودروهای تولیدی فعلی و بدون احتساب فناوری‌های صندلی‌های عقب، پورشه تایکان در حال حاضر با مجموع 47 اینچ، که شامل خوشه ابزار دیجیتال منحنی عظیم 16.8 اینچی، دو مرکز 10.9 اینچی است، در بازار صفحه نمایش‌های اندازه‌گیری شده با قطر تجمعی پیشتاز است. نمایشگرهای پشته ای و سرنشینان، و صفحه نمایش 8.4 اینچی تهویه مطبوع با پنل لمسی. در حالی که پورشه رویکردی را برای ایجاد یک تجربه سنگین از نمایشگر از طریق استقرار نمایشگرهای متعدد در پیش گرفته است، در حال حاضر چندین روند نوظهور در چشم انداز خودرو در حال تحول هستند.

نوسازی 

یکی از رایج ترین کاربردهای مانیتور ماشین داخل کابین، تکامل پیکربندی “سنتی” کابین راننده است که با یک دسته ابزار دیجیتال و یک نمایشگر اختصاصی پشته مرکزی نشان داده می شود. برای یک تولیدکننده خودرو، این استراتژی راهی مقرون به صرفه برای ارائه تجربه دیجیتالی بیشتر به مشتری است و در عین حال توزیع سنتی‌تر و مسلماً حواس‌پرتی کمتری از اطلاعات را برای راننده حفظ می‌کند. این راه حل همچنین راه حلی است که به طور کلی ساده تر است زیرا خودروسازان می توانند کلاسترهای سنج آنالوگ سنتی را با نمایشگرهای دیجیتال در سطوح مختلف همان مدل جایگزین کنند.

نمایش 
در نهایت، نقش وسیله نقلیه الکتریکی باتری دار اغلب در خط مقدم تحول دیجیتال در کابین خودرو بوده است. پورشه تایکان با چهار نمایشگر، Byton M-Byte با پنج نمایشگر، و آئودی e-tron با پنج نمایشگر، صحنه را برای تعریف یک تجربه عالی از اطلاعات در عصری که فناوری در حال تبدیل شدن به یک فناوری همیشگی است، آماده کرده‌اند. جنبه حاضر تمام جنبه های زندگی از آینه های نمای جانبی ستون A گرفته تا ظهور نمایشگر اختصاصی سرنشینان، این وسایل نقلیه برای نشان دادن اوج توانایی نمایشگرها در وسیله نقلیه، به خصوص زمانی که هزینه کمتر باشد، استفاده می شود.

افزایش تولید مانیتور ماشین برای همه صنایع به سرعت دسترسی به چنین فناوری هایی را در کاربردهای خودرویی مقرون به صرفه تر نیز بهبود می بخشد. در سال 2019، هوندا هوندای بودجه محور و متمرکز بر تحرک شهری را معرفی کرد. با پنج مانیتور متصل به داشبورد و یک آینه دید عقب دیجیتال، این خودرو به عنوان نمونه بارز برنامه‌های نمایشگر پرطرفدار در سری مدل‌ها عمل می‌کند. همانطور که وسایل نقلیه جدید یا به روز شده در سال های آینده معرفی می شوند، انتظار می رود این افزایش تعداد نمایشگرهای داخل خودرو نیز از همین روند پیروی کند، که اغلب با نمایشگرهای اختصاصی HVAC و آینه های دید عقب دیجیتال شروع می شود.

نمایشگر بزرگتر، وضوح بالاتر
دستگاه های تلفن همراه بر تقاضای نمایشگرها در تمام زمینه های زندگی تأثیر گذاشته و انتظارات مصرف کنندگان را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند، همچنین در اتومبیل ها. نوآوری های تکنولوژیکی از بازار مصرف در خودروها بیشتر و بیشتر پذیرفته می شود.

به خصوص در بخش های قیمت متوسط و بالا، مانیتور ماشین بسیار بیشتری در مدل های خودروهای امروزی استفاده می شود. این روند به سمت نمایشگرهای بزرگتر با وضوح بالاتر حرکت می کند. بالاتر از این، ما شاهد پیشرفتی در جهت ادغام چندین نمایشگر در یک نمایشگر برای یک تصور کلی یکنواخت و زیبا هستیم. یکی از سناریوهای محبوب برای این کار، ترکیب دسته ابزار و نمایشگر مرکزی (CID) است: راننده در مقابل یک چشم انداز نمایشگر یکپارچه می نشیند که از پشت فرمان شروع شده و تا کنسول مرکزی داشبورد امتداد می یابد.

بخش مرکزی نمایشگر برای رابط کاربری آینده
از آنجایی که کارکردها و امکانات در خودرو بیشتر و گسترده تر می شوند، انگیزه های جدیدی برای رابط های کاربری مورد نیاز است. این منجر به نوآوری‌های بسیاری در زمینه کنترل لمس و اشاره می‌شود که تنها با فناوری نمایش مناسب معنا پیدا می‌کند: صفحه نمایش جزء اصلی مفاهیم رابط کاربری آینده است.

تا کنون تمرکز تمامی گرایش های نمایشگر ذکر شده بر روی نیازهای راننده بوده است. اما بازار رو به رشدی نیز وجود دارد که نمایشگرهای هدفمند برای مسافران طراحی شده است. به عنوان مثال، CDTech تقاضای زیادی برای راه‌حل‌های نمایشگر منحصر به فرد و از نظر فنی پیچیده دارد، عمدتاً برای برنامه‌های سرگرمی که مدل‌های تجاری جدیدی را برای خودروسازان بر اساس تحویل محتوا در زمینه مانیتور ماشین ممکن می‌سازد.

راه حل های نوآورانه تراشه
هر کجا که مانیتور نصب شده باشد، CDTech طیف گسترده ای از راه حل های نوآورانه تراشه را برای پردازش جریان ویدئو و هدایت پنل های نمایشگر و همچنین برای نور پس زمینه آنها ارائه می دهد. در عین حال، CDTech اتصال هر برنامه به شبکه‌های پرسرعت را تضمین می‌کند و در عین حال توان مناسب را به آن‌ها می‌رساند، به ویژه با توجه به عملکردهای کنترلی آنها تحت استانداردهای ایمنی بسیار بالا و دائماً در حال گسترش در بخش خودرو.

تولید کننده پیشرو صفحه نمایش LCD خودرو برای شما
دستگاه های مانیتور نصب شده روی خودرو معمولاً صفحه نمایش LCD، با صدای خارجی، کارت SD قابل خواندن، USB و بلوتوث و عملکردهای دیگر هستند. مانیتور ناوبر خودرو دارای عملکرد گزارش صدای تماس ورودی است. از آنجایی که صفحه نمایش LCD نسبتا کوچک است و نصب آن آسان است. صفحه نمایش ال سی دی خودرو را می توان در نزدیکی داشبورد، روی سقف، پشت پشتی صندلی یا حتی روی آفتابگیر نصب کرد که برای مشاهده راحت است. علاوه بر این، مانیتور ماشین اغلب عملکردهای دیگری مانند تقویت‌کننده‌های برق ساده، عملکردهای دریافت تلویزیون، خروجی صدا، و غیره را با انواع و عملکردهای بیشتری نسبت به تلویزیون‌ها یا مانیتورهای رایانه، ادغام می‌کنند.

مانیتور ماشین

“این داستان علمی تخیلی نیست!”

رئیس Byton، یک استارت‌آپ خودروهای الکتریکی، اوایل این هفته در کنفرانس جهانی فناوری در لاس وگاس روی صحنه است. کارستن بریتفلد، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره، به صفحه نمایش 48 اینچی (1.22 متری) خودروی M-Byte شرکت چینی اشاره داشت.

خودروی بایتون تا اواخر امسال ساخته نخواهد شد. اما نمایشگر فوق‌العاده آن – که توسط گروه فناوری BOE چین عرضه می‌شود – روندی غیرقابل انکار را در دنیای خودرو نشان می‌دهد که با افزایش خودروهای متصل‌تر تغذیه می‌شود.

گوردن واگنر، مدیر ارشد در مورد مانیتور ماشین طراحی Daimler AG، والدین مرسدس بنز، می گوید: «صفحه نمایش ها پنجره ای به دنیای دیجیتال هستند. صفحه نمایش ها اسب بخار جدید هستند.

کراس اوور مرسدس EQC 2019 دارای دو نمایشگر 10.25 اینچی در پشت یک سطح شیشه ای است که یک صفحه نمایش ایستاده را تشکیل می دهد.

خودروسازان در حال اضافه کردن یک نمایشگر آینه دید عقب برای نمایش تصاویر از دوربین عقب هستند، در حالی که “نمایشگرهای هدآپ” – جایی که تصاویر نمایش داده شده روی شیشه جلو شناور هستند تا اطلاعات ارزشمندی را به راننده منتقل کنند – بازاری در حال انفجار است.

برایان رودز، سرپرست تحقیقات خودروهای متصل در IHS Markit می‌گوید: «ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که نمایشگر محور است. «فکر نمی‌کنم تصادفی باشد که ما صفحه‌نمایش‌های زیادی در وسایل نقلیه داریم که دقیقاً شبیه تبلت‌ها هستند. این روند واضح است.»

تجربه کاربری ناخوشایند؟
شرکت تسلا اولین شرکتی بود که در سال 2012 با نمایشگر LCD 17 اینچی برای مدل S عرضه شد که رانندگان را شگفت زده کرد و خودروسازان رقیب را به چالش کشید. متعاقباً شرکت اپل و آلفابت گوگل CarPlay و Android Auto را معرفی کردند که امکان پخش موسیقی، نقشه ها را فراهم می کند. و سایر برنامه هایی که از طریق نمایشگر مرکزی خودرو قابل دسترسی هستند.


رودز گفت که این بیش از نفوذ تسلا، دلیل اصلی استقبال خودروسازان از مانیتور ماشین بزرگتر است. اما اولین حضور اپل و گوگل در داخل نمایشگر اصلی خودرو باعث شد تا خودروسازانی که از واگذاری چنین املاک با ارزشی به رقبای فناوری خود بیزارند و در عین حال مشتاق ارائه تجربه آیفون مورد علاقه مصرف کنندگان به مشتریان خود باشند، آغاز شد.

مایک رمزی، مدیر تحقیقات خودرو در گارتنر، گفت: این تنش هنوز در داخل خودرو وجود دارد، جایی که برخی از خودروسازان در مورد ادغام کامل اپل یا گوگل برای یک تجربه بهینه، «منفعل-تهاجمی» هستند. نتیجه یک تجربه کاربری غالباً بد است.

رمزی در برخی موارد گفت: “آنها مانیتور ماشین را بدون هیچ سود واقعی بزرگ می کنند.”

در ماه اکتبر، مجله بانفوذ ایالات متحده Consumer Reports توصیه های چهار مدل خودرو از Fiat Chrysler Automobiles NV، Ford Motor Co و Honda Motor Co Ltd را به دلیل بازخورد مصرف کنندگان در مورد یخ زدن یا خالی بودن صفحه نمایش، لغو کرد.

رودز گفت، اگرچه چنین مشکلاتی ناشی از فناوری بک‌اند است که محتوا را هدایت می‌کند و نه خود صفحه‌نمایش، «از دید مصرف‌کننده، این موضوع یکی است».

به جز دعوت بیشتر شرکت‌های فناوری به داخل خودرو برای کنترل تجربه کاربری – همانطور که ولوو AB در نوامبر اعلام کرد با سیستم اطلاعات سرگرمی مبتنی بر اندروید انجام خواهد داد – خودروسازان با وظیفه طراحی رابطی روبرو هستند که مصرف‌کنندگان واقعاً بخواهند از آن استفاده کنند.

رودز گفت: «اگر خودروساز برای طراحی رابط کاربری هدایت شود، می‌تواند یک سؤال بزرگ باشد. او گفت تا همین اواخر، این “صلاحیت اصلی آنها نبود.”

رابط کاربری MBUX مرسدس که سال گذشته در نمایشگاه CES منتشر شد، در صنعت مانیتور ماشین به عنوان یکی از بهترین ها شناخته می شود.

اولا کائلنیوس، مدیرعامل تازه منصوب شده دایملر AG به گروه کوچکی از روزنامه نگاران روز سه شنبه گفت: «البته ما می خواهیم املاک و مستغلات را با ماشین خودمان داشته باشیم. “شما باید روح دیجیتالی ماشین خود را داشته باشید.”

او گفت، با این حال، کلید آن داشتن یک “ذهنیت منبع باز” بود تا اکوسیستم مرسدس بتواند با دیگران مانند گوگل و اپل ادغام شود.


خودروسازان می گویند که اگر همه چیز به درستی انجام شود، یک صفحه نمایش بزرگتر می تواند ایمنی را با ارائه اطلاعات مفیدتر، مانند چراغ هایی که در شرف قرمز شدن هستند، هشدارهای تصادف یا شرایط جاده پیش رو، افزایش دهد.

آنها می گویند که حواس پرتی راننده با یک صفحه نمایش بزرگتر کاهش می یابد، نه افزایش می یابد، زیرا رانندگان دیگر نیازی به مبارزه با تعداد بی شماری از گزینه های به هم ریخته روی یک صفحه نمایش کوچک ندارند.

«شما به مکانی نیاز دارید که بصری آن اطلاعات را به راننده نمایش دهد، به گونه‌ای که مؤثر باشد و حواس‌تان را پرت نکند. آبه چن، معاون فناوری دیجیتال در Byton، گفت: بنابراین شما به املاک نیاز دارید.

مانیتور ماشین 10 اینچی اختیاری در خودروی اسپرت فورد اکسپلورر 2020 – و صفحه نمایش استاندارد 8 اینچی – برای جلوگیری از غوطه ور شدن رانندگان در داده های بیش از حد با جمع کردن اطلاعات از جمله CarPlay و Android Auto، روث وان، کاربر فورد طراحی شده است. سرپرست تجربه، این ماه به رویترز گفت.

او گفت: “چیزهایی وجود دارد که ما در حین رانندگی قفل می کنیم.” او افزود که مشتریان تشویق می شوند از دستورات صوتی استفاده کنند.

ممنون از شما عزیزان که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.برای مشاوره و پاسخ به هرگوته سوال با تهران تیونینگ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *