مجله آموزشی

ردیاب خودرو و ردیابی جی پی است چیست ؟

ردیاب خودرو

ردیاب خودرو و ردیابی GPS چیست و چگونه کار می کند؟

ردیاب خودرو

فناوری GPS و ردیاب خودرو در زندگی مدرن تقریباً در همه جا حاضر شده است. بسیاری از ما هر روز بدون که بدانیم این ابزار قدرتمند به چه صورت عمل میکند از آن استفاده می کنیم. اما آیا شما واقعا آن را درک می کنید؟ و آیا می دانید چگونه از ردیابی GPS برای بهبود کارایی استفاده از خودرو خود بیشترین بهره را ببرید؟

مالکان وسایل نقلیه هر روز از GPS برای پیگیری خودرو و سایر دارایی های خود استفاده می کنند. آنها می توانند اطلاعاتی را دریافت کنند که به آنها در حل مسائلی مانند انطباق، کارایی و ایمنی کمک می کند. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ ردیابی GPS چیست و چگونه کار می کند؟

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله قصد دارد در مودر ردیاب خودرو مطالب بسیار مهمی را برای شما عزیزان منتشر کند با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا تمامی مواردی که در مورد این ابزار قدرتمند نیاز هست بدانید را برای شما شرح دهیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ردیابی GPS چیست؟

بیایید با نام GPS شروع کنیم که مخفف سیستم موقعیت یاب جهانی است. این سیستم شامل شبکه‌ای از ماهواره‌ها است که به دور زمین می‌چرخند و دستگاه‌هایی که می‌توانند به تعیین یک شی یا مکان یک فرد کمک کنند. فناوری GPS که در ابتدا در دهه 1960 برای کاربردهای نظامی توسعه یافت، سرانجام در سال 1983 برای استفاده عمومی در دسترس قرار گرفت و پیشرفت ها و موارد استفاده در طول دهه ها افزایش یافته است. این روزها GPS کاربردهای مختلفی دارد، از تمرینات نظامی در سراسر جهان گرفته تا مسیرهایی که به رانندگان کمک می کند مسیر خود را پیدا کنند.امروزه یکی از ابزار هایه بسیار پر کاربردی که اکثر خودرو های بین المللی از آن بهره میگیرند ردیاب خودرو است که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

ردیاب خودرو با استفاده از جی پی اس چه کاری انجام می دهد؟

ردیابی GPS به یک دستگاه ردیاب نیاز دارد که در یک وسیله نقلیه، روی یک قطعه تجهیزات نصب شده باشد یا توسط یک فرد پوشیده شده باشد. این دستگاه ردیاب برای وسایل نقلیه اطلاعاتی را در مورد مکان دقیق آن ارائه می دهد تا بتواند جزئیات مربوط به مکانی، تجهیزات یا شخص را گزارش کند. همچنین حرکات یک وسیله نقلیه، تجهیزات یا شخص را ردیابی می کند. به عنوان مثال، یک دستگاه ردیاب خودرو GPS می تواند برای مکان یابی کامیون در مسیر، مکان کودک یا حتی برای دارایی های در حال حمل و نقل استفاده شود.

مبانی سیستم ردیابی GPS به چه صورت است

یک سیستم ردیاب خودرو GPS با استفاده از شبکه جهانی ناوبری ماهواره ای (GNSS) این کار را انجام می دهد. این شبکه متشکل از ماهواره هایی است که با دستگاه های GPS ارتباط برقرار می کنند تا اطلاعاتی در مورد مکان فعلی، جهت، زمان و سرعت وسیله نقلیه مورد ردیابی ارائه دهند.

یک دستگاه ردیاب خودرو چگونه کار می کند؟

دستگاه های ردیاب خودرو GPS سیگنال های ماهواره ای خاصی را ارسال می کنند که توسط گیرنده پردازش می شوند. این گیرنده های GPS مکان دقیق دستگاه GPS را ردیابی می کنند و همچنین زمان و سرعت حرکت آنها را محاسبه می کنند. همچنین می توان این موقعیت ها را با استفاده از چهار نوع سیگنال ماهواره ای GPS در نماهای سه بعدی محاسبه و نمایش داد. سیستم های GPS از سه بخش فضا، کنترل و کاربر تشکیل شده است.

بخش فضایی

سیستم موقعیت یاب جهانی از 27 ماهواره تشکیل شده است که به دور زمین می چرخند. از این 27 ماهواره، 24 ماهواره عملیاتی هستند و سه ماهواره در صورت خرابی یکی از 24 ماهواره دیگر، پشتیبان هستند. این ماهواره ها هر 12 ساعت به دور زمین می چرخند و سیگنال هایی را ارسال می کنند که توسط گیرنده های GPS دریافت می شود ردیاب های خودرو از این سیستم استفاده میکنند.

بخش کنترل

سیستم موقعیت یاب توسط ایستگاه های ردیابی مختلف در سراسر جهان کنترل می شود. این ایستگاه ها سیگنال های حامل مایکروویو ارسال شده توسط ماهواره ها را دریافت می کنند و گیرنده های GPS این سیگنال ها را به داده هایی مانند سرعت، زمان و موقعیت تبدیل می کنند ردیاب خودرو از این سیستم استفاده میکند.

بخش کاربر در ردیاب خودرو

گیرنده های ردیاب خودرو یا GPS سیگنال های ارسال شده توسط ماهواره های GPS را دریافت کرده و از آنها برای تعیین موقعیت کاربر در فضا و زمان استفاده می کنند.

دو نوع سیستم GPS

چند راه وجود دارد که یک سیستم ردیاب خودرو  GPS می تواند کار کند. دستگاه های جی پی اس تجاری اغلب برای ثبت مکان وسایل نقلیه در طول سفر استفاده می شوند. برخی از سیستم ها اطلاعات را در خود سیستم GSP ذخیره می کنند که به آن ردیابی غیرفعال می گویند. سیستم های دیگر به طور منظم داده ها را از طریق یک مودم به یک پایگاه داده متمرکز ارسال می کنند که به آن ردیابی فعال یا GPS دو طرفه می گویند.

ردیابی غیرفعال GPS موقعیت مکانی را نظارت می کند و داده ها را در سفرها بر اساس رویدادهای خاص ذخیره می کند. این نوع سیستم می‌تواند داده‌هایی را که دستگاه‌ها در 12 ساعت گذشته بوده‌اند ثبت کند. این داده ها را به صورت داخلی یا روی کارت حافظه ذخیره می کند و سپس در رایانه بارگیری می شود تا بعداً تجزیه و تحلیل شود. در برخی از سیستم ها، اطلاعات به طور خودکار در یک زمان مشخص دانلود می شود یا می توان به صورت دوره ای در طول سفر درخواست کرد

GPS غیرفعال مستلزم سیستم‌های ردیابی بلادرنگ است که به‌طور خودکار اطلاعات را در صورت وقوع به یک پورتال ردیابی مرکزی ارسال می‌کنند. این نوع سیستم در اکثر برنامه‌های تجاری مانند نظارت و ردیابی کودکان یا افراد مسن استفاده می‌شود، زیرا به مراقبان اجازه می‌دهد همیشه از هزینه‌هایشان مطلع شوند. این نوع سیستم همچنین برای نظارت بر رفتار کارکنان در حین کار و ساده‌سازی عملیات ناوگان استفاده می‌شود.

ردیاب خودرو یا GPS برای چه مواردی استفاده می شود؟

اکثر مردم با رایج ترین کاربردهای فناوری GPS، مانند نقشه برداری ، دریافت مسیرها و پیگیری کودکان آشنا هستند. اما بسیاری از کاربردهای دیگر وجود دارد که ممکن است هرگز متوجه نشده باشید که وجود دارد. GPS نقش مهمی در انواع برنامه های مورد استفاده توسط ارتش و اولین پاسخ دهندگان و همچنین استفاده های تجاری و شخصی ایفا می کند. در اینجا به برخی از روش های استفاده از سیستم های ردیابی GPS که یکی از آن موارد ردیاب خودرو است اشاره می کنیم.

استفاده نظامی از GPS

در ابتدا توسط ارتش توسعه داده شد، GPS هنوز برای ردیابی حرکت نیروها، هواپیماها، ناوبری در دریا و موارد دیگر استفاده می شود. این برای واحدهای نظامی مستقر در مناطق ناآشنا یا در حال حرکت در شب بسیار مهم است.

جستجو و نجات

ردیابی GPS نیز در عملیات جستجو و نجات استفاده می شود. این به تیم‌های امداد کمک می‌کند مکان‌هایی را که جست‌وجو کرده‌اند یا حتی اطلاعاتی را از تلفن یا دستگاه جی‌پی‌اس یک فرد گمشده به دست آورند.

GPS ردیاب خودرو

ناوگان تجاری اغلب از ردیابی GPS برای نظارت بر وسایل نقلیه ناوگان خود استفاده می کنند. با نصب دستگاه های GPS بر روی خودرو، صاحبان خودرو می توانند موقعیت و وضعیت رانندگان خود را ردیابی کنند و همچنین اطلاعات مهمی در مورد کارایی وسیله نقلیه خود دریافت کنند.

سیستم های ردیابی GPS بخش مهمی از ردیابی ناوگان برای نظارت بر موقعیت و فعالیت خودروهای ناوگان آنها و بهبود کارایی و ایمنی است. علاوه بر این، ردیابی GPS مسیریابی و ارسال را دقیق تر و آسان تر می کند.

استفاده های تفریحی GPS

بیشتر فناوری‌های پوشیدنی مانند ساعت‌های مورد استفاده در دویدن، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی از ردیابی GPS استفاده می‌کنند که به کاربران اطلاعاتی در مورد مسافت طی شده، سرعت آن‌ها یا جایی که در بیابان هستند می‌دهد. با افزایش استفاده از گوشی های هوشمند، تقریباً همه ما دستگاه های ردیابی GPS را به هر کجا که می رویم حمل می کنیم. این فناوری را می توان به روش های جدیدی از جمله برنامه های واقعیت افزوده (AR) در بازی های مبتنی بر مکان استفاده کرد. این نوع استفاده ها تنها در سال های آینده افزایش خواهند یافت

قانونی بودن ردیاب خودرو و یا ردیاب های GPS

نگرانی های مربوط به حریم خصوصی در مورد ردیابی GPS منجر به قوانینی در مورد نحوه استفاده از این دستگاه های ردیابی شده است. نصب دستگاه GPS بر روی وسیله نقلیه یا دارایی شما کاملاً قانونی است. اما با استفاده از دستگاه ردیابی GPS در وسیله نقلیه یا دارایی شخص یا شخص دیگری، باید قوانین فعلی کشور خود را بررسی کنید. این قوانین به طور مستمر با ظهور موارد جدید تغییر می کنند، بنابراین بسیار مهم است که خود را در مورد تغییرات به روز نگه دارید. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید

  • اگر شما یا کسب و کارتان مالک دارایی یا وسیله نقلیه هستید، استفاده از دستگاه ردیابی GPS قانونی است
  • کارکنان باید درک کنند که در حین کار تحت نظارت هستند.
  • کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که راه حل های ردیابی وسیله نقلیه آنها فقط برای اهداف تجاری استفاده می شود

در مورد زمان و نحوه استفاده از داده های ردیابی GPS شفاف و شفاف باشید. اگر کارمندان شما به نحوه استفاده شما از داده‌های ردیاب‌های GPS اعتماد نداشته باشند یا درک نکنند، می‌تواند باعث کاهش روحیه کارکنان شود.

تله ماتیک و ردیابی GPS

تله ماتیک و ردیابی GPS با هم کار می کنند تا بینشی در مورد خودرو شما ارائه دهند. آنها سیستم های رقیب نیستند بلکه بخشی از یک سیستم هستند. در مرکز یک سیستم تله‌ماتیک یک دستگاه ردیابی قرار دارد که داده‌های بی‌درنگ درباره مکان و وضعیت خودرو جمع‌آوری می‌کند. یک راه حل از راه دور، داده های GPS را دریافت کرده و به رایانه های مرکزی ارسال می کند. سپس داده ها پردازش شده و به اطلاعاتی تبدیل می شوند که از طریق نرم افزار مدیریت ناوگان قابل دسترسی هستند.

مزایای اضافی ردیاب خودرو یا GPS و تله ماتیک

ردیابی GPS به دلایل بسیاری ابزاری کاربردی برای صاحبان خودرو است. دستگاه‌های GPS به شما امکان مشاهده مکان‌های خودروی خود را می‌دهند، اما این همه ماجرا نیست. در اینجا برخی دیگر از مزایای کلیدی ردیاب خودرو یا GPS آورده شده است.

بهینه سازی مسیرها

یک سیستم ردیابی GPS به شما امکان می دهد مسیرهای خودرو خود را بهینه کنید. شما به راحتی می توانید رانندگانی را پیدا کنید و تعیین کنید که کدام یک به یک شغل خاص نزدیکتر است. شما می توانید نزدیکترین راننده را بفرستید و در صورت نیاز به بقیه وسایل نقلیه خود را تغییر دهید. این باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود و در عین حال مشتریان خود را راضی نگه می دارد.

کاهش هزینه های عملیاتی

مهم نیست که با فرستادن رانندگان خود به مسیرهای کارآمدتر یا اتخاذ تصمیمات بهتر در ارسال، هزینه سوخت را کاهش می دهید، دستگاه های ردیاب خودرو یا GPS می توانند به شما کمک کنند تا تصمیمات صرفه جویی در هزینه را بر اساس داده ها در زمان واقعی اتخاذ کنید. با ایجاد بینش و دید بیشتر در مورد عملیات ناوگان خود، ردیابی GPS داده های بیشتری را در مورد وسایل نقلیه ناوگان شما فراهم می کند، بنابراین تصمیمات شما می تواند استراتژیک تر و تاثیرگذارتر برای کسب و کار و نتیجه نهایی آن باشد.

مصرف سوخت و هزینه ها را کاهش دهید

قبل از پیشرفت در فناوری GPS، صاحبان خودرو سازی هیچ راهی نداشتند که بدانند کارمندانشان هر روز چه کار می کنند، در هر زمان معین کجا هستند و به کجا می روند. آنها هیچ راهی نداشتند بدانند چه کسی را برای کارها اعزام کنند، چه زمانی کارها تکمیل شد

با ردیابی GPS و ارسال بهتر، می توانید در مصرف سوخت، زمان و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای صرفه جویی کنید. به عنوان مثال، شما می توانید از فناوری GPS برای نظارت بر سرعت خودرو استفاده کنید، یک رفتار هدر رفت سوخت. می توانید آنها را راهنمایی کنید تا رانندگی بهتری را تشویق کنید که می تواند در مصرف سوخت صرفه جویی کند.

کلام آخر

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله در مورد ردیاب خودرو و تمامی نکات که در این حوزه اهمیت دارد مطابی را منتشر کرد 

یکی از خدماتی که مجموعه تهران تیونینگ در حال ارائه آن هست نصب ردیاب خودرو با بهترین کیفیت و پایین ترین هزینه میباشد شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان میتوانید از طریق این لینک اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *