مجله آموزشی

دودی کردن شیشه ماشین و حد مجاز آن

دودی کردن شیشه ماشین توسط تهران تیونینگ

صفر تا صد دودی کردن شیشه ماشین و حد مجاز آن

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله قصد دارد درمورد دودی کردن شیشه ماشین و حد مجاز آن برای شما عزیزان مطالبی را نگارش کند و سعی میشود تمامی نکات که نیاز به دانستن آن هست به صورت ساده و روان بیان شود.با ما همراه باشید.

چرا شیشه ماشین دودی؟

شاید تا بحال این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا افرادی مایل هستند شیشه ماشین خود را دودی کنند؟دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد.

یکی از این دلایل زیبا تر شدن ظاهر خودرو است.برخی از افراد این کار را برای زیبا تر شدن خودرو انجام میدهند و ترجیه میدهند که شیشه ماشین آنها دودی باشد.

برخی دیگر از افراد این کار را برای مسائل امنیتی انجام میدهند و با این کار دیگر  داخل خودرو به راحتی دیده نمیشود و آنها میتوانند به هدف خود دست پیدا کنند.

افرادی هستند که شیشه ماشین خود را به این دلیل دودی میکنند که نور خورشید مزاحم دید آنها نشود.

در کنار این موارد هر فردی میتواند دلیل خاصی برای این کار داشته باشد.

آیا دودی کردن شیشه ماشین جریمه دارد؟

برای دودی کردن شیشه ماشین راهنمایی و رانندگی کشور قوانینی را مصوب کرده است که افراد ملزم به رعایت آنها هستند.

به صورت کلی در ایران  افراد مجاز به دودی کردن ماشین خود تا 35 الی 40 درصد میباشند و اگر از این درصد ها بیشتر شود مشمول جریمه خواهند بود.

اما تبصره های برای خودرو های دولتنی و امنیتی وجود دارد که این درصد را برای آنها افزایش میدهد.

عقیده ی راهنمایی و رانندگی بر این است که شیشه های خودرو تا حدی مجاز به تیره شدن هستند که سرنشینان خودرو مشخص باشند و تیره شدن بیش از حد مجاز نیست.

تبصره های دودی کردن شیشه ماشین

این نکته قابل ذکر است که علاوه بر راهنمایی و رانندگی، مراکز  معاینه فنی خودرو هم برای دودی کردن شیشه ماشین قوانین مختص به خود را دارند.

به عنوان مثال مراکز معاینه فنی برای خودرو هایی که شیشه عقب خود را دودی کرده اند معاینه فنی صادر نخواهد کرد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا؟این مراکز دلایل خاص خود را برای این کار دارند. اولین به خاطر مسائل امنیتی است.

دلیل بعدی آنها این است که راننده ای که شیشه عقب ماشین خود را دودی کرده است بخشی از دید خود نصبت به عقب را از دست میدهد و این خطرناک است و امکان بروز تصادف وجود دارد.

البته استثناهایی هم برای خودرو هایی که به صورت فابریک شیششه ماشین آنها دودی است وجود دارد که برای آنها برگه معاینه فنی صادر میشود.

انواع شیشه دودی ماشین

برچسب هایی که برای دودی کردن شیشه ماشین استفاده میشوند انواع و کیفیت های مختلفی دارند.

1-برچسب های معمولی

2- برچسب های uv

نکته قابل ذکر در مورد برچسب های uv این است که این برچسب ها قابلیته جلوگیری از نفوذ اشعه فرابنفش را دارند و خوب به همین دلیل این برچسب ها قیمت بالاتری هم دارند.

مانند تمام محصولات این برچسب ها م کیفیت های متنوع با قیمت های متفاوت دارند که این امر کاملا مشخص است که هرچه برچسب باکیفیت تری تهیه و نصب شود عمر برچسب ها طولانی تر میشود.

یکی از خدمات تهران تیونیگ نصب برچسب های با کیفیت برای دودی کردن شیشه ماشین است.برای استعلام قیمت ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

عمر مفید برچسب های شیشه چقدر است؟

همانطور که در بالا اشاره شد عمر این برچسب ها به کیفیت آنها بستگی دارد اما به صورت کلی اگر از برچسبی استفاده شود که کیفیت مناسبی نداشته باشد بعد از یک مدت کوتاه حباب هایی داخل آن دیده میشود و از شیشه جدا میشوند.

اما اگر از برچسب های با کیفیت استفاده شود میتوانند حتی تا حدود 10 سال هم بدون مشکل و جداشدن از شیشه دوام بیاورند.

مزایا و معایب دودی کردن شیشه ماشین

همانطور که میدانیم هیچ چیز در این دنیا وجود ندارد که خوب یا بد مطلق باشد دودی کردن شیشه ماشین هم از این قضیه مستثنی نیست و مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در این قسمت به برخی از این مزایا و معایب میپردازیم.

مزایا

یکی از مزیت های این کار زیباتر شدن خودرو است که افراد بسیار زیادی به همین دلیل این کا را انجام میدهند.

مزیت بعدی مقاوم تر کردن شیشه خودرو در مقابل ضربه است. در صورت استفاده از این برچسب ها هنگامی که شیشه خودرو ضربه بخورد و بشکند این برچسب ها از خورد شدن و پخش شدن خورده شیشه ها جلو گیری میکنند.

مزیته بعدی جلوگیری از نفوذ نور خورشید میباشد که این امر موجب میشود چشمان راننده کمتر اذیت شود و همچنین داخل اتاق خودرو خنک تر بماند.

باعث میشود شیشه خودرو در مقابل خت و خش ها مقاومت بیشتری پیدا کند.

معایب

معایبی که برای این کار میتوان شمرد بسیار کمتر از مزایای آن است.

اولین عیب بحث مالی است که برای استفاده از این ها باید این برچسب هارا خرید که خب قیمت های متفاوتی دارند و بعضا کیفیت های خوب قیمت های بالایی دارند.

البته مجموعه تهران تیونیگ این برچسب هارا با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار میدهد برای تهیه و نصب با مشاوران ما در ارتباط باشید.

یکی دیگر از عیب های این برچسب ها میتواند این باشد که اگر از درصد های استاندارد استفاده نشده باشد دید راننده را مخدوش میکند و ممکن است باعث بروز تصادف شود.

به همین دلیل هم راهنمایی رانندگی درصد استاندارد را مشخص کرده و توسیعه میکند از حد مجاز فراتر نروید.

قیمت دودی کردن شیشه ماشین 

قیمت دودی کردن شیشه ماشین به عوامل مختلفی از جمله نوع برچسب و کیفیت آن بستگی دارد.کاملا واضح است که هر چه کیفیت برپسب ها بالاتر باشد قیمت آن هم بالا تر است.

اما به صورت کلی قیمت برچسب ها از حدود 100 هزار تومان شروع میشود و قیمت ها متناسب با کیفیت بالا میروند.

کلام آخر

سعی کردیم در این مقاله نکات لازم را برایتان شرح دهیم اما به طور کلی دودی کردن شیشه ماشین بسیار سلیقه ای است و با مطالعه و بررسی این مقاله خودتان تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید یا خیر

امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *