تیونینگ ماشین و راهنمای کامل برای مبتدیان

تیونینگ ماشین

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله قصد دارد در مورد تیونینگ ماشین مطالبی منتشر کند و این مقاله را میتوان به عنوان یک منبع جامع و کامل در خصوص تیونینگ خودرو و در نظر گرفت این مطالب برای افراد مبتدی و حرفه ای مناسب است پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید 

تیونینگ ماشین و راهنمای کامل برای مبتدیان و حرفه ای ها

تیونینگ ماشین شخصی برای بسیاری از مردم چیزی فراتر از یک سرگرمی است. در این راهنما، ما به عنوان تولید کنندگان محصولات تیونینگ و سیستم های تعلیق، می خواهیم دانش خود را با شما به اشتراک بگذاریم و موضوع تیونینگ خودرو را تا حد امکان با جزئیات بررسی کنیم. چه مبتدی یا یک دست قدیمی باشید، راهنمای ما به شما کمک خواهد کرد.

 تیونینگ خودرو چیست؟

هنگامی که ما در مورد “تیونینگ ماشین” صحبت می کنیم، به طور کلی به معنای بهبود ظاهر، عملکرد یا هندلینگ خودروها و سایر وسایل نقلیه است. چهار دسته اصلی تیونینگ و سفارشی سازی وسایل نقلیه وجود دارد: تنظیم موتور، تنظیم سیستم تعلیق، تنظیم بدنه و تنظیم داخلی.

اغلب تیونرها، کارگاه ها و تولیدکنندگان خود را به یک نوع تنظیم خاص محدود نمی کنند. به منظور برآورده کردن ترجیحات شخصی تیونرها، تنظیمات ماشین شخصی خود به طور همزمان در زیر بخش های مختلف تیونینگ انجام می شود:

تنظیم موتور

موتور قدیمی‌تر، موتور قوی‌تر در داخل: این درمان رادیکال اغلب انجام می‌شود، اما به‌طور دقیق آن را تنظیم نمی‌کند. تیونینگ ماشین  در مورد بهبود، گسترش یا تنظیم قطعات موجود خودرو به گونه ای است که آنها قدرت بیشتری را ارائه می دهند.

یک نقطه شروع برای این افزایش کلاسیک در جابجایی است: سیلندرها به نحوی تنظیم میشوند تا جایی برای پیستون های بزرگتر ایجاد کنند که قدرت بیشتری تولید می کنند.

اما لازم نیست آنقدر پیچیده باشد. به خصوص در موتورهای دیزلی، توربوشارژرها گشتاور بالاتر و در نتیجه قدرت بیشتری را ارائه می دهند. افزایش 20 درصدی معمول است و حداکثر 50 درصد با پیکربندی حرفه ای امکان پذیر است. نصب مجدد سوپرشارژر نیز به همین ترتیب موثر است، اما بیشتر در موتورهای بنزینی استفاده می شود. کمپرسور با تامین هوای بیشتر احتراق را بهبود می بخشد و در نتیجه قدرت را افزایش می دهد.

ماشین همچنین می تواند از طریق مراقبت به ارتفاعات جدیدی برسد. تمیز کردن یا تعویض منظم فیلتر هوا و صاف کردن مجاری ورودی و خروجی برای عملکرد بیشتر توصیه می شود.

تنظیم تراشه بدون پیچ گوشتی انجام می شود. در اینجا، تیونرها با فعال کردن گشتاور بالاتر از طریق تراشه و سنسورهای کنترل شده آن بر روی موتور، بر کنترل کامپیوتری موتور تأثیر می‌گذارند.

تنظیم تعلیق

خودروسازان سیستم تعلیق خودروهای خود را طوری طراحی می‌کنند که وسیع‌ترین گروه هدف ممکن را جذب کنند. اما این به سلیقه هرکسی نمی خورد. برای تیونرها، تنظیم تعلیق – اصلاح اجزای سیستم تعلیق – اهمیت زیادی دارد بنابراین بخشی جدایی ناپذیر از تجارت روزانه آنها است. علاوه بر این، ثابت می کند که این امر ویژه موثر است. تیونینگ ماشین در سیستم تعلیق دو خواسته مالک را برآورده می کند: هندلینگ و ظاهر خودرو را بهبود می بخشد. از طرف دیگر، تنظیم موتور در زیر کاپوت پنهان می ماند.

پایین آوردن

پایین آمدن به پایین آمدن بدنه خودرو و یا همان ارتفاع زدن خودرو اشاره دارد . یک خودروی پایین تر در جامعه تیونینگ یک خودروی کلاسیک است زیرا به سادگی از نسخه کارخانه ای اسپرت تر به نظر می رسد.

اما نکته چیست؟ ایده اصلی این است: یک ماشین پایین آمده مرکز ثقل پایین تری دارد. در نتیجه در جاده بهتر می نشیند و رفتار اسپرت بیشتری به خصوص در پیچ ها دارد. اما پایین آوردن خودرو نیز می تواند معایبی داشته باشد – به خصوص در ترافیک. راننده دید کلی ضعیف تری دارد. علاوه بر این، محدودیت ها و دست اندازها می توانند به طور ناگهانی به یک مانع بزرگ تبدیل شوند.

البته اکثر طرفداران تیونینگ ماشین از پذیرش این موضوع خوشحال هستند. آنها چندین گزینه برای نزدیک کردن سیستم تعلیق خود به آسفالت دارند. ساده ترین و ارزان ترین راه، نصب فنرهای کاهش دهنده است. پیچیدگی های پیچیده تر کویل اوورها و سیستم تعلیق ورزشی هستند.

فنرهای پایین آورنده

فنرهای پایین تر از فنرهای استاندارد کوتاه تر و محکم تر هستند. در نتیجه، وسیله نقلیه کمتر غلت می زند و زمین می خورد و سریعتر به فرمان های راننده پاسخ می دهد. فنرهای جدید را همیشه باید در ترکیب با کمک فنرها در نظر گرفت. این به این دلیل است که آنها نیز به نوبه خود با فنرهای استاندارد هماهنگ هستند. 

تعلیق ورزشی

تیونرها از اصطلاح “تعلیق ورزشی” برای توصیف سیستم تعلیق استفاده می کنند که ترکیبی از فنرها و کمک فنرها به گونه ای تنظیم شده است که محکم تر از سیستم تعلیق سری باشد. در تیونینگ ماشین  سیستم تعلیق های اسپرت استاندارد برای رانندگانی طراحی شده است که خواهان ظاهری اسپرت و چیدمان هستند – بدون اینکه چیز زیادی را به راحتی از خودرو خود کم کنند.

بسیاری از تولید کنندگان چنین سیستم تعلیق کاملی را ارائه می دهند. آنها معمولاً شامل چهار کمک فنر کوتاه شده و فنرهای پایین آورنده مناسب تنظیم شده هستند.

کویلاورها

از نظر فنی پیچیده ترین و همچنین بهترین راه برای پایین آوردن خودرو در تیونینگ ماشین استفاده از سیستم تعلیق کویل اور است که به عنوان تعلیق پیچی نیز شناخته می شود. برای مثال، سیستم تعلیق BILSTEIN B16 یا BILSTEIN EVO T1 coilover از جمله این موارد است. کمک فنرها یا صفحات فنری دارای رزوه ای هستند که تیونرها می توانند از آن برای تنظیم دقیق پایین آمدن استفاده کنند. اما این فقط ساده ترین نسخه است. تنظیمات دیگری نیز امکان پذیر است، به عنوان مثال سختی میرایی که راننده با لمس یک دکمه آن را فعال می کند.

کویل اوورها منحصراً برای رانندگان اسپرتی که می خواهند سیستم تعلیق خود را کاملاً با خواسته های فردی خود تطبیق دهند توصیه می شود.

احتیاط: نصب سیستم تعلیق کویل اور پیچیده است و بنابراین فقط باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

تثبیت کننده ها

یک نوار تثبیت کننده به معنای واقعی کلمه تضمین می کند که رانندگان بلبرینگ خود را دریافت می کنند. این فنر فولادی که چندین بار خم شده است، دو چرخ یک محور را به هم متصل می کند. بدنه را سفت می کند. این بدان معناست که خودرو در هنگام پیچیدن کمتر کج می شود. ماشین راحت تر هدایت می شود.

نقطه ضعفی که این تثبیت کننده ها دارند : در یک جاده مستقیم، تثبیت کننده ارتعاشات را از یک چرخ به چرخ دیگر منتقل می کند. این به قیمت راحتی رانندگی است. بنابراین، توسعه بیشتر این سیستم شامل به اصطلاح تثبیت کننده فعال است. این قطعه مجهز به موتور کوچکی است که بسته به موقعیت رانندگی بر روی قدرت فنر عمل می کند. در خودروهای خارج از جاده، تثبیت کننده ها نیز می توانند به طور کامل خاموش شوند.

هنگام اسپرت کردن خودرو چه چیزی مهم است؟

احتیاط! هرکسی که بدون هیچ محدودیتی تیونینگ ماشین را انجام میدهد کار خطرناکی را میکند . زیرا در بخش تیونینگ، بسیاری از مقررات برای طیف وسیعی از قطعات باعث عدم اطمینان می شود. هر قطعه ای که در خودروی خود بهسازی می کنید می تواند منجر به انقضای مجوز بهره برداری و در نتیجه جریمه های سنگین شود. همچنین ممکن است دیگر مجاز به رانندگی وسیله نقلیه در جاده های عمومی نباشید.

بررسی اقدامات که بر روی خودرو انجام میشود با بررسی  توسط کارشناسان می تواند از این امر جلوگیری کند. اما چگونه می توان تایید را دریافت کرد؟ با بررسی قوانین و مقرارت کشور خود میتوانید تایید را دریافت کنید.

گواهی قطعات

گواهی قطعات معمولاً با قطعات خودرو مرتبط با ایمنی ارائه می شود. با این حال، این بدان معنا نیست که قطعه به درستی نصب شده است و در نتیجه احتمالاً ایمنی جاده را به خطر می اندازد. بنابراین، برای قطعات دارای گواهی قطعات، بازرسی نصب توسط یک نهاد معتبر که در کشور شما وظیفه این کار را بر عهده دارد  ضروری است. کارشناسان آنجا کارکرد قطعه و خودرو را پس از نصب بررسی می کنند.

در صورت مثبت بودن تست می توانید گواهی بازرسی اصلاح را به اداره ثبت مسئول ببرید. در آنجا، تغییرات در گواهی ثبت نام وارد می شود.

کدام خودروها برای تیونینگ ماشین مناسب ترند؟

یه سوال خیلی سخت است! مطمئناً نمی توان با یک لیست رتبه بندی ساده پاسخ داد. سلیقه تیونرها بسیار متنوع است. حرفه ای ها در انواع مدل ها تخصص دارند. و البته، زبانی که صحبت می کنید و افرادی که با آنها صحبت می کنید همیشه نقش دارند. به همین دلیل است که خودروهای آلمانی در آلمان محبوبیت بیشتری دارند، خودروهای فرانسوی در فرانسه و ژاپن صحنه قوی خود را دارد و تیونینگ ماشین در هر کشور متناسب با سلیقهخ مردم آن کشور انجام میگیرد

اما هنوز چند دستورالعمل وجود دارد: اگر می خواهید ماشین خود را به صورت اپتیکال تنظیم کنید، مدل های آلمانی بیشتر توصیه می شود. به خصوص برای برندهای پرفروش آئودی، بی‌ام‌و، فورد، اوپل و فولکس‌واگن، طیف وسیعی از جمله رینگ‌های چرخ، صندلی‌ها و اسپویلر وجود دارد. برای فیات، پژو و رنو، هوا کمی رقیق‌تر است. و اگر قطعات تیونینگ از ژاپن آمده باشد، آنها را ارزانتر نمی کند.

خودروهای کوچک با توربوشارژر مخصوصاً برای تنظیم موتور ارزان قیمت مناسب هستند. این مدل‌ها مانند Golf IV Turbo را می‌توان با هزینه نسبتاً کمی اسپرت کرد. مزدا MX5، تویوتا سوپرا و مدل هایی با موتور BMW N54 نیز محبوب هستند. اما فراتر از آن: بسیاری از کارشناسان، بسیاری از نظرات. به همین دلیل است که توصیه ساده در جامعه تیونر این است: “ماشینی را که بیشتر دوست دارید تنظیم کنید.”

قطعات و لوازم اسپرت خودرو را از کجا بخریم؟ این چیزی است که باید قبل از خرید در نظر بگیرید

برای یافتن لوازم جانبی مناسب برای تیونینگ ماشین خود، توصیه می‌شود به مغازه‌ای مراجعه کنید که در تیونینگ تخصص دارد. البته، شما می توانید در اینترنت  نیز به دنبال پیدا کردن قطعات مورد نیاز خود  بگردید، اما به محض اینکه به امنیت خود رسید، باید دقیقا بدانید که به کدام فروشنده می توانید اعتماد کنید. علاوه بر این، تنوع محصولات زیاد و گاهی پیچیده است. اگر قطعه ای به دلیل مونتاژ نشدن درست باید برگردانده شود، خوب است که یک فروشنده سازگار داشته باشید و محصول را برای شما تعویض کند و یا حتی آن را پس بگیرد

تهران تیونینگ با سابقه فعالیت 15 ساله در حوزه تیونینگ ماشین آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد و میتواند تمامی محصولات مورد نظر شما را با بالاترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار شما قرار دهد.

فروشگاه های تیونینگ آنلاین

هر کسی که آنلاین خرید می کند باید کاملاً موارد را بررسی کند و نظر ها و کانت های دیگران را بررسی کند و بعد اقدام به خرید محصول کند . مقامات امنیتی و مسئول  هشدار می دهد که به خصوص در اینترنت، قطعات ماکت ارزان قیمت نیز ارائه می شود. تامین کنندگان معتبر محصولات را با گواهینامه ها و تاییدیه های لازم تحویل می دهند. با این حال، این مقامات هشدار می دهند  که حتی گزارش های آزمایشی نیز می توانند جعلی باشند.

اگر می‌خواهید مطمئن باشید، از فروشگاه آنلاین رسمی تهران تیونینگ خرید کنید. ما هزاران محصول را از زمینه های تنظیم تعلیق، پایین آوردن و کالا ارائه می دهیم.

متخصصان تیونینگ ماشین  چه کاری انجام می دهد؟

واضح است که شما می توانید بسیاری از کارهای تنظیم را خودتان انجام دهید.  به عنوان مثال، رنگ آمیزی جزئی، بسته بندی با فویل یا رنگ آمیزی شیشه جلو می باشد. اما وقتی نوبت به تنظیم موتور یا تغییرات در سیستم تعلیق و بدنه می رسد، به دانش تخصصی نیاز دارید و باید برای تیونینگ ماشین خود به مراکزی که این کار را انجام میدهند مراجعه کنید. اگر دانش لازم را دارید اما تجهیزات ندارید، می توانید مهارت های خود را در یک کارگاه استخدامی نشان دهید. بقیه باید از خدمات یک کارگاه تیونینگ استفاده کنند. هنگامی که قطعات مرتبط با ایمنی در حال تنظیم هستند – به عنوان مثال، تغییرات در سیستم تعلیق – این نیز اعمال می شود. بسیاری از کارگاه های تیونینگ تخصص خود را مستقیماً از قطعه ساز یا خودروساز دریافت می کنند.

کلام آخر 

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله سعی کرد موارد و نکاتی که قبل از تیونینگ خودرو باید بدانید را به صورت کامل و ساده بیان کند امید وارم برای شما مفید بوده باشد

تهران تیونینگ با سابقه 15 سال فعالیت در حوزه تیونینگ خودرو آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد شما میتوانید از طریق این لینک با کارشناسان ما در ارتباط باشید و به صورت کاملا رایگان به مشاوره بپردازید.

Call Now Button