مجله آموزشی

تاریخچه برند سونی و نحوه به وجود آمدن آن

سونی

تاریخچه برند سونی و نحوه به وجود آمدن آن:اصطلاح هویت سی آی  به ویژگی های یک شرکت و هم به تصویری که برای عموم منتقل می کند اشاره دارد. در سال های اولیه ، زمانی که سونی هنوز نسبتاً کوچک و ناشناخته بود ، CI یک مفهوم کاملاً جدید در ژاپن بود. با این حال ، افراد سونی به اهمیت CI پی بردند و شروع به تبلیغ نام تجاری سونی در سراسر جهان کردند.

در سال 1955 ، ایبوکا و موریتا SONY را به عنوان یک علامت تجاری رسمی Tsushin Kogyo به منظور ایجاد نام به عنوان یک مارک جهانی ثبت کردند. یک ماه بعد ، هنگامی که Bulova Inc از ایالات متحده قول داد 100000 رادیوی ترانزیستور را به شرط فروش آنها با نام تجاری خود سفارش دهد ، موریتا نپذیرفت و گفت که شرکت او فقط اجازه فروش محصولات خود را با مارک سونی می دهد. هنگامی که تحت فشار قرار گرفت ، او از بلووا پرسید: “چند نفر پنجاه سال پیش نام شرکت شما را شنیده بودند؟ شرکت من تازه شروع به کار کرده است ، اما پنجاه سال بعد به همان اندازه معروف خواهد شد.”

در سال 1958 ، Tsushin Kogyo ، که برای کالاهای مارک سونی خود شناخته می شد ، نام خود را به Sony Corporation تغییر داد. تلفظ و خواندن نام “سونی” به هر زبانی آسان است. علاوه بر این ، دارای یک حلقه کوتاه پر جنب و جوش است که با روح آزادی و ذهن باز که ایبوکا در دفترچه تاسیس شرکت تأکید کرده بود ، مطابقت داشت. نام “سونی” نه از چیزی که به صنعت الکترونیک مرتبط است و نه از نام دو موسس این شرکت گرفته شده است. در زمان معرفی ، بسیاری از ژاپنی ها این نام را بسیار عجیب می دانستند. این واقعیت که به طور کلی معرفی شد را می توان به فلسفه  ایبوکا و موریتا نسبت داد.

سونی

پس از تغییر نام ، سونی تصمیم گرفت تصویر برند خود را بسازد. موریتا قاطعانه معتقد بود که می توان تصویر مارک را از ابتدا ایجاد کرد و یک شرکت باید برای توسعه آن سخت تلاش کند. برای او ، تصویر شرکت مانند یک محصول بود. باید با دقت تولید و به بازار عرضه می شد و او همیشه هنگام انجام کار این را در نظر داشت.

از زمان معرفی آن ، لوگوی چشم نواز SONY در شرکت مورد احترام قرار گرفت. اولین نسخه لوگو ، که در یک جعبه مربع محصور شده بود ، در سال 1955 به عنوان علامت تجاری ثبت شد. پس از آن ، لوگو تغییرات متوالی را پشت سر گذاشت. در دهه 1960 ، هنگامی که سونی شروع به توسعه جدی نام تجاری خود در خارج از کشور کرد ، لوگو در نئون در نیویورک و هنگ کنگ نمایش داده شد ، جایی که با شرکت های معروف و معتبر خارجی رقابت می کرد. در سال 1959 ، عبارت جذاب “سونی – یک مارک جهانی متولد ژاپن” برای بزرگنمایی روی لوگو معرفی شد. پس از آن شعار “تحقیق تفاوت را ایجاد می کند” دنبال شد.

طراح سونی یاسوو کوروکی یکی از افرادی بود که به طور جدی روی توسعه لوگو کار کرد. در سال 1961 تصمیم گرفته شد که لوگوی جدید سونی بر روی یک تابلو نئون در منطقه ای مجلل از هنگ کنگ قرار گیرد. سونی اولین شرکت ژاپنی بود که چنین علامتی را در آنجا نصب کرد. اما قبل از این که این اتفاق بیفتد ، لوگو باید متناسب با این روش نمایش تغییر کند. بنابراین کوروکی که آن زمان در بخش تبلیغات بود ، توسط موریتا خواسته شد تا طرحی ارائه دهد. سال بعد ، لوگوی کوروکی با افتخار در تبلیغات تلویزیون های مینیاتوری سونی نمایش داده شد.

برای توسعه یک لوگو، کمیته ای در بخش طراحی Norio Ohga تشکیل شد. تا سال 1962 ، قوانین هویت شرکتی (CI) و سیاست طراحی برای استفاده از لوگوی سونی وضع شد. پس از تلاش های متعدد برای تغییر لوگو ، این شرکت در مورد نسخه فعلی تصمیم گرفت که در سال 1973 معرفی شود.

به منظور بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد تاسیس این شرکت در سال 1981 ، پیشنهادی در داخل سونی برای معرفی یک لوگوی جدید ارائه شد. اگرچه ایده ها از سراسر جهان ارسال شده بود ، ایبوکا تصمیم گرفت که هیچ یک از طرح ها بهتر از طرح اصلی که از سال 1973 استفاده می شد ، نیست. در نتیجه ، لوگوی 1973 حفظ شد و امروزه نیز استفاده می شود.

در سال 1982 ، سونی یک عبارت جالب و یک لوگوی اضافی برای افزایش CI کلی شرکت ایجاد کرد. هنگامی که طرح این نشان “S mark” به موریتا نشان داده شد ، او فکر کرد که وقتی مردم آن را برای اولین بار دیدند ، تعجب خواهند کرد که نشان دهنده چه چیزی است. او استدلال کرد که برای توضیح “علامت S” به شرح مختصر و جذابی نیاز است. جمله ای که او به آن رسید این بود: “این سونی است!” به اعتقاد وی ، این امر بر تبلیغات تأثیر می گذارد. پس از آن ، همه تبلیغات تلویزیونی سونی با علامت “S” به پایان رسید ، و پس از آن یک صدای بلند گفت: “این سونی است!” این ترکیب منحصر به فرد تصویر و صدا به سرعت در سراسر جهان به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد سونی شناخته شد.

پس از ثبت علامت تجاری سونی و تولد مجدد این شرکت به عنوان شرکت سونی ، برنامه های بین المللی سازی ، تنوع بخشیدن به فعالیت ها و گسترش نام تجاری با موفقیت اجرا شد. به طور خاص ، به لطف چشم انداز و تصمیم موریتا در توسعه عملیات بین المللی ، سونی به عنوان یک شرکت بین المللی برتر شناخته شده و مورد استقبال قرار گرفت.  موریتا به لطف شخصیت  منحصر به فرد خو به عنوان مدیر اجرایی دیگر در نظر گرفته نشد. در عوض ، او به یک شخصیت معتبر بین المللی و “سفیر” ژاپن تبدیل شده بود. جذابیت او باعث افزایش بیشتر تصویر سونی در سراسر جهان شد.

با تنوع بخشیدن به فعالیتهای سونی در حوزه الکترونیک ، این شرکت به دلیل روحیه نوآورانه خود ، که به تصویر شرکت نیز کمک کرد ، به طور گسترده ای مشهور شد.

تهیه شده توسط تهران تیونینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *