اسپرت کردن ماشین و خودرو چیست؟

اسپرت کردن ماشین

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله قصد دارد در مورد اسپرت کردن ماشین مطالبی را برای شما عزیزان منتشر کند تا دوست داران تیونینگ خودرو با مطالعه این مطالبی خرید بهتری داشته باشند. 

اسپرت کردن ماشین
اسپرت کردن ماشین

اسپرت کردن ماشین و خودرو چیست؟

تیونینگ و یا اسپرت کردن ماشین و خودرو به عنوان بهبود یا انطباق یک وسیله نقلیه با هدف ایجاد عملکرد آن به گونه ای شناخته می شود که راننده برای انجام آن به آن نیاز دارد. اساساً، یک وسیله نقلیه را در حال تغییر برای بهتر کردن آن در انجام یک کار خاص توصیف می کند. در صورت نیاز به کشش بیشتر، لاستیک ها را می توان تعویض کرد، اگر به قدرت بیشتری نیاز داشت، می توان اجزای موتور را تعویض یا تغییر داد تا قدرت بیشتری ایجاد شود. اگر یک وسیله نقلیه آفرود به فاصله بیشتری از کف تا شاسی و موتور نیاز دارد، می توان آن را با تطبیق سیستم تعلیق با کیت بالابر بالا برد.

تیونینگ خودرو برای خودرو منحصر به فرد خواهد بود، اما همچنین آنچه که راننده از خودرو می خواهد. سوالاتی که مردم هنگام تیونینگ خودروها از خود می پرسند این است که “من می خواهم در وسیله نقلیه چه کار کنم؟”، “من می خواهم وسیله نقلیه چه کاری انجام دهد؟” و “چه چیزی را می توانم تغییر دهم تا آن را در کاری که می خواهم انجام دهد بهتر کنم؟ می‌توان فهرستی از مواردی که باید تغییر کند تهیه کرد و برنامه‌ای برای انجام تغییرات در نظر گرفت.

راهنمای تیونینگ خودرو برای مبتدیان

زمینه های اسپرت کردن ماشین و یا تیونینگ خودرو برای مبتدیان تا متخصصان تیونینگ با تجربه بسیار یکسان است. اغلب این هم افزایی و انتخاب تیونینگ است که باید برای یک راننده خاص، در یک وسیله نقلیه خاص، در یک مسابقه/موقعیت خاص اعمال شود که تیونر پیشرفته تر بر آن مسلط است. با بیان اینکه حوزه‌های اصلی بسیار کلیدی هستند، فکر کردیم مهم است که آنها را در بخش بعدی بیشتر توضیح دهیم.

اصول تنظیم موتور در اسپرت کردن ماشین چیست؟

ما مناطق اصلی را که هنگام تنظیم در نظر گرفته می شوند گروه بندی می کنیم و برخی از عملکردهای اجزای درگیر را اجرا می کنیم. این به توضیح اصول تنظیم موتور کمک می کند.

توربو شارژر و سوپرشارژر

 • القایی اجباری به توربو یا سوپرشارژری اطلاق می شود که بر روی خودرو نصب می شود. هر دوی آنها هوای فشرده را وارد موتور می‌کنند و باعث افزایش قدرت زیادی از موتور می‌شوند. سوخت در داخل محفظه موتور با اکسیژن هوا می سوزد. اگر هوای بیشتری توسط یک توربو یا سوپرشارژر وارد شود، موتور می تواند قدرت بسیار بیشتری تولید کند.
 • یک توربوشارژر از حرکت گازهای خروجی اگزوز استفاده می کند. جریان گاز خروجی از کنار پره های پروانه در داخل توربو جریان می یابد. این پروانه توسط شفتی به هم متصل می شود که کمپرسور را در طرف مقابل می چرخاند. این کمپرسور همانطور که توسط نیروهای پروانه ای می چرخد ​​هوای تازه را به داخل موتور فشرده می کند. این هوای فشرده باعث خروجی بیشتر قدرت از موتور می شود.
 • مقدار هوای فشرده وارد شده به موتور باید کنترل شود، اما اگر سطح برای موتور خیلی زیاد شود، ممکن است فشار بیش از حد ایجاد شود و منجر به آسیب جدی شود. در اسپرت کردن ماشین این کار با استفاده از شیر بای پس انجام می شود. این دریچه ای است که با رسیدن فشار کمپرسور به حد معینی باز می شود. هنگامی که به یک سطح معین رسید، باز می شود تا گاز خروجی خروجی از توربو آزاد شود و فشار بیشتر نشود. دریچه تقویت در اکثر خودروهای مدرن توسط نرم افزار روی ECU کنترل می شود.
 • از آنجایی که سوپرشارژر هنوز از کمپرسور برای وارد کردن هوا به موتور استفاده می کند، اما به جای استفاده از گازهای خروجی برای تامین انرژی کمپرسور، مانند توربو، در واقع از مقداری از نیروی موتور استفاده می کند. معمولاً یک تسمه و قرقره از میل لنگ موتور وجود دارد که کمپرسور را می چرخاند. با چرخش میل لنگ، تسمه متصل شده، کمپرسور سوپرشارژر را می چرخاند و هوا را وارد موتور می کند.
 • سوپرشارژر از مزیت کارکرد و افزایش قدرت موتور در دورهای پایین تر برخوردار است، زیرا با شروع حرکت میل لنگ، کمپرسور سوپرشارژر نیز حرکت می کند. در اسپرت کردن ماشین یک توربو برای ساخت نیاز به جریان اگزوز دارد، بنابراین اغلب ممکن است قبل از شروع توربو تاخیر ایجاد شود.
 • در دورهای بالاتر، سوپرشارژرها می توانند کارایی کمتری داشته باشند تا اینکه یک توربو به عنوان سوپرشارژر از مقداری از نیروی موتور برای به حرکت درآوردن کمپرسور استفاده می کند.

اینترکولر در اسپرت کردن ماشین

در اسپرت کردن ماشین اینترکولر قطعه ای است که هوای تولید شده توسط توربو را خنک می کند. هوایی که از توربو خارج می شود توسط کمپرسور داخلی فشرده شده است. این فرآیند کلیدی است، اما هوا را گرم می کند. هر چه هوا گرمتر باشد چگالی کمتری دارد. هوای گرم در بالون هوای گرم به خوبی کار می کند که در آن هوای با چگالی کمتر که در بالون محبوس شده است، سبد را بلند می کند اما در موتور هوای گرم باعث کاهش قدرت می شود زیرا هر چه چگالی هوا کمتر باشد (هرچه هوا گرمتر باشد) اکسیژن کمتری در آنجا وجود دارد. سوختن درون آن است.

شارژ کولر

 • مانند اینترکولرها، در اسپرت کردن ماشین  کولرهای شارژ پس از توربو یا سوپرشارژر قرار می گیرند و هوای فشرده شده و در حال حرکت به سمت موتور را برای احتراق خنک می کنند. این باعث می شود هوا متراکم تر شود به این معنی که اکسیژن بیشتری را به محفظه حمل می کند و می تواند قدرت را افزایش دهد.
 • مزایای کولر شارژی این است که هوای فشرده گرمتر به جای هوا توسط آب خنک می شود (مانند خنک کننده و اینترکولر). آب می‌تواند انرژی گرمایی بسیار بیشتری نسبت به هوا ذخیره کند و این بدان معناست که کولر شارژ می‌تواند گرما را به طور موثرتری از بین ببرد و می‌تواند از یک اینترکولر کوچک‌تر باشد. همچنین می تواند قدرت پایین را افزایش دهد، زیرا آب می تواند بلافاصله با فشار دادن دریچه گاز خنک شود، جایی که یک اینترکولر برای ایجاد جریان هوا نیاز دارد تا به حرکت هوا اجازه دهد تا هوای داخل اینترکولر را خنک کند.

مدیریت سوخت رسانی در اسپرت کردن ماشین

 در اسپرت کردن ماشین سوخت رسانی خودرو به تحویل سوخت به محفظه برای سوختن آن اشاره دارد. این سوختن سوخت تحت فشرده‌سازی اتفاق می‌افتد و به هوا برای تامین اکسیژن برای ساخت و مخلوط هوا/سوخت نیاز دارد. سوزاندن سوخت در این روش در داخل محفظه های موتور اتفاق می افتد. هر بار که پیستون بالا می آید، مخلوط سوخت/هوا را در داخل محفظه فشرده می کند و جرقه ای از منبع احتراق باعث سوختن (احتراق) آن می شود. این کار پیستون را به سمت پایین هدایت می کند و در کنار سیلندرها و پیستون های دیگر، میل لنگ را می چرخاند. این ماشین را به جلو می برد.

در خودروهای مدرن میزان سوخت تزریق شده توسط ECU (واحد کنترل الکترونیکی) خودرو کنترل می شود. این ECU کامپیوتری است که دارای نرم افزار نصب شده است (معروف به “نقشه”). بسته به اینکه کدام نقشه نصب شده باشد، مقدار سوخت تزریق شده به محفظه هنگام عملکرد خودرو را کنترل و کنترل می کند.

ECU خودرو را می توان برای افزایش میزان سوخت تزریق شده به داخل محفظه تغییر نقشه داد، اما نکته مهم این است که فقط افزودن سوخت بیشتر به معنای عملکرد بهتر نیست. نسبت هوا به سوخت برای سوختن بهینه باید صحیح باشد. اگر نسبت سوخت به هوا نادرست باشد، مانند این است که بخواهید آتشی را با سوخت خیلی کم و هوای زیاد یا سوخت زیاد و حداقل هوا برای سوزاندن روشن کنید. فقط خوب نمی سوزد

نحوه بهبود سوخت رسانی خودرو

 • هنگامی که یک اتومبیل هوای داخل محفظه را افزایش می دهد، سوخت رسانی باید مطابقت داشته باشد تا نسبت هوا / سوخت بهینه شود. نقشه کشی مجدد ECU و اغلب استفاده از یک جاده نورد به انتخاب نقشه صحیح اجازه می دهد تا سوخت مورد نیاز خودرو را در سراسر محدوده موتور تامین کند.
 • معمولاً زمانی که چیزی مانند توربو یا سوپرشارژر ارتقا داده می شود یا خروجی توسط آنها تنظیم می شود، نقشه مجدد ECU مورد نیاز است. از آنجایی که سوپرشارژرها و توربوشارژرها هوا را برای سوختن به موتور وادار می کنند (القایی اجباری)، هرچه هوای بیشتری توسط این قطعات به موتور وارد شود، سوخت بیشتری باید به موتور برسد. یک نقشه مجدد ECU کنترل سوخت رسانی را برای انجام این کار تنظیم می کند.
 • در اسپرت کردن ماشین سیستم های تزریق سوخت نیز قابل تغییر یا ارتقا هستند. اینها می توانند خود انژکتورها باشند که سوخت را به داخل محفظه هدایت و پاشش می کنند، اما همچنین سیستم های کاملی که به ECU بازخورد می دهند.

آتش گرفتن

اسپرت کردن ماشین همانطور که در بالا ذکر شد، سوخت داخل سیلندر برای سوختن به هوا، سوخت و جرقه نیاز دارد. مخلوط سوخت و هوا باید درست باشد، اما جرقه باید به اندازه کافی قوی باشد تا فرآیند احتراق خاموش شود و همچنین زمان بندی صحیحی با بقیه مخلوط داشته باشد. زمان وقوع جرقه همان چیزی است که وقتی می شنوید زمان احتراق ذکر می شود، توصیف می شود.

نحوه بهبود احتراق در اسپرت کردن ماشین 

 • در اسپرت کردن ماشین وجود شمع‌های جرقه‌زن مناسب برای مطابقت با دمای داخل موتور کلیدی است. انتخاب صحیح شمع ها با توجه به تنظیم موتور و همچنین ساخت و مدل خودرو تعیین می شود. می‌توانید با تکنسین خود صحبت کنید تا ماشین شما را تنظیم کند تا مطمئن شوید که شمع‌های جرقه را درست کار می‌کنید.
 • نرم افزار نقشه روی ECU چیزی است که زمان جرقه را کنترل می کند، بنابراین مهم است که نقشه صحیح روی ECU باشد. ECU خودرو معمولاً برای ارتقای عملکرد موتور نیاز به نقشه برداری مجدد دارد و این شامل زمان بندی جرقه نیز می شود.

کلام آخر

تیم تولید محتوای تهران تیونینگ در این مقاله قصدداشت در مورد اسپرت کردن ماشین مطالبی را منتشر کند و بررسی کند که به صورت کلی تیونینگ خودرو شامل چه مواردی میشود ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید امیدوارم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد

تهران تیونینگ به طور متمرکز در زمینه لوازم جانبی خودرو فعالیت داشته و توانسته در مدت حیات خود سهم قابل توجهی در بازار را به خود اختصاص دهد که این امر ناشی از قیمت مناسب، حذف واسطه ها، کیفیت خوب، خدمات شایسته و به روز بودن کالا ها است.

تهران تیونینگ با درک نیاز جامعه به استفاده تکنولوژی روز دنیا در زمینه خودرو و در راستای فروش آپشن های اصلی و باکیفیت خودروی های وارداتی تاسیس گردیده است. این شرکت یک مجموعه بازرگانی بوده واز فعال ترین مجموعه خدمات خودرویی در ایران است. رسالت تهران تیونینگ خدمات فروش و نصب کلیه آپشن ها مطابق با کیفیت نصب فابریکی شرکت های عرضه کننده خودرو می باشد. با نصب آپشن های روز دنیا بر روی خودرو، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و لذت از کلیه امکانات خودرو خویش، با آرامش و اطمینان خاطر از رانندگی خود لذت ببرید. این شرکت در طول سالهای فعالیت خود توانسته رضایتمندی کلیه مشتریان خویش را به همراه داشته باشد و این با ارزشترین سرمایه کاری مجموعه خواهد بود. بسیاری از مشتریان جدید ما، توسط مشتریان سابق و بدلیل رضایتمندی از ارائه خدمات با ما آشنا شده اند. ما با اعتقاد و رعایت اصول اخلاق حرفه ای نقطه آغازین خویش را بنا نموده ایم.

شما عزیزان میتوانید از طریق این لینک با کارشناسان ما در ارتباط باشید و به صورت کاملا رایگان از آنها مشاوره بگیرید تا بتوانید خرید خوبی را تجربه کنید.

Call Now Button